Filipinler Vatandaşlarını Uyardı: ‘İsrail’e Gitmeyin’

Filipinler Haber Ajansı (PNA) tarafından yapılan haberde, Filipinler Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail’e yönelik seyahat uyarısı yapıldı.

Açıklamada, Filipinler’in Tel Aviv Büyükelçiliği’nin, Filipinler’den İsrail’e zorunlu olmayan tüm seyahatlerin süresiz olarak veya durumun istikrara kavuşacağı zamana kadar ertelenmesini tavsiye ettiği belirtildi.

Filipinlilere, İsrail’e seyahatin zorunlu olması durumunda “tüm önlemleri” almaları tavsiye edilirken, bölgedeki Filipinlilerin de teyakkuzda olması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Filipinlilere “acil durum planlaması” kapsamında büyükelçilik ve konsolosluklarla koordinasyon içinde olmaları çağrısı yapıldı.

İran-İsrail gerilimi ise İsrail’in Şam’daki İran konsolosluk binasına 1 Nisan’da düzenlediği hava saldırısıyla başlamıştı. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2’si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, saldırının ülkesinin topraklarına yapılmış bir saldırı olduğunu belirterek misilleme tehdidinde bulunmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini duyurmuştu.

İran, 13 Nisan’da İsrail’e karşı balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. Ancak İsrail’in hava savunma sistemlerince çoğu önlendiği bildirilmişti. İsrail basını ise Tel Aviv yönetiminin İran’a karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık vereceğini iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir