BtcTurk Saldırısında Yeni Gelişme: O Kripto İşlemleri Açıldı!

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan BtcTurk, 22 Haziran 2024 tarihinde büyük bir siber saldırıya uğradı. Saldırıda, şirketin sıcak cüzdanlarından çok sayıda kripto para çalındı. Yaşanan olay sonrası BtcTurk, kripto para yatırma ve çekme işlemlerini durdurarak platformdaki tüm işlemleri askıya almıştı. Saldırının ardından başlayan soruşturma ve iyileştirme çalışmaları hala devam ederken, çalınan kripto para miktarının milyon dolarlara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu olay, kripto para yatırımlarının risklerini ve platformların siber güvenlik zafiyetlerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

BtcTurk, yeni bir açıklama yaptı: O kripto işlemleri aktif

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Türkiye’nin en büyük Bitcoin ve altcoin borsalarından biri olan BtcTurk, 22 Haziran 2024 tarihinde siber saldırıya uğradı. Saldırıda, şirketin sıcak cüzdanlarından çok sayıda kripto para çalındı. Yaşanan olay sonrası BtcTurk, coin yatırma ve çekme işlemlerini durdurarak platformdaki tüm işlemleri askıya aldı.

Sabah saatlerinde yapılan açıklamada, ERC20 ağındaki kripto para işlemlerinin yeniden aktif hale getirildiği duyuruldu. Şirket tarafından yapılan üçüncü açıklamada ise “Tüm ERC20 kriptolarının ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan diğer kriptoları yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Binance’ten yardım geldi

BtcTurk, saldırıdan etkilenen coinlerin sayısını 10 olarak açıklamıştı. Saldırıda ne kadar coin çalındığına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Binance CEO’su Richard Teng, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, BtcTurk’e yardımcı olduklarını ve şimdiye kadar çalınan fonlardan yaklaşık 5,3 milyon dolarlık kısmını dondurduklarını açıkladı. BtcTurk, olası saldırılara karşı Güvence Fonu adı verilen bir fon oluşturmuştu. Şirket ortakları, bu fondan kayıpların karşılanması için kendi varlıklarından kaynak aktardı.

Yaşanan siber saldırı, kripto para borsalarının ne kadar güvenli olduğu konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirdi. BtcTurk, saldırıyı araştırdıklarını ve gerekli yasal işlemleri başlatacaklarını açıkladı. BtcTurk, etkilenen kullanıcıların hesaplarını kontrol etmelerini ve herhangi bir yetkisiz işlem fark etmeleri halinde derhal şirkete bildirmelerini tavsiye ediyor. Kullanıcılar ayrıca, hesaplarının güvenliğini artırmak için iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri almaları da öneriliyor.

BtcTurk siber saldırısı, Bitcoin ve altcoin yatırımcıları için önemli bir ders niteliğinde. Zira saldırı kripto para ekosisteminin karşı karşıya olduğu siber tehditlerin boyutunu gösteren önemli bir olay. Yatırımcılar, coinlerini güvenli bir şekilde saklamak için gerekli önlemleri almalı ve yatırım yaptıkları platformların güvenliğini araştırmayı ihmal etmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir